Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Zrehabilitowane wracają do natury

Zrehabilitowane wracają do natury

Ponad 150 jeży, setka wiewiórek i 50 nietoperzy to tylko część pacjentów Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka”, prowadzonego przez Lasy Miejskie-Warszawa. Połowa z nich wraca do natury. Pomoc ptakom niesie natomiast „Ptasi Azyl” w ogrodzie zoologicznym. W tym roku przyjął już 2000 pacjentów.

 

 

W ciągu mijających sześciu miesięcy 2016 roku do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka” trafiło 449 zwierząt. W nowoczesnej lecznicy prowadzonej przez Lasy Miejskie-Warszawa schronienie, a także leczenie otrzymały 3 bobry, 45 dzików, jenot, 159 jeży, 15 kun domowych, 16 lisów, 33 sarny, 50 nietoperzy, 101 wiewiórek, 24 zające i 2 piżmaki.

Zwierzęta te trafiały do „Marysieńki” w wyniku wypadków, takich jak kolizje z pojazdami, były odławiane, jak również były dostarczane przez mieszkańców. Te ostatnie przypadki, często są wynikiem niewiedzy ludzi, którzy zabierają małe z chwilowo niepilnowanych gniazd i kryjówek.

Dzięki ograniczeniu kontaktu człowieka z rehabilitowaną zwierzyną, ma ona duże szanse powrotu do naturalnych warunków bytowania. W tym roku 45% osobników, które trafiły do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, po opatrzeniu ran i wyleczeniu schorzeń wróciła do natury. 46 zwierząt w dalszym ciągu przebywa w ośrodku.

Od czasu powstania ośrodka w 2008 roku, kiedy to jeszcze działał w Powsinie na terenie Ogrodu Botanicznego PAN, leczonych w nim było 3803 zwierząt. Wśród nich m.in. gronostaje, krety, łasice, tchórze czy wydry. 56,3% leczonych osobników powróciło do swojego naturalnego środowiska. Najwięcej rehabilitowanych było nietoperzy 1105, jeży 1065 oraz wiewiórek 603.

Dużo pracy mają też pracownicy „Ptasiego Azylu” w warszawskim zoo. Do połowy czerwca ośrodek ten przyjął ponad 2000 skrzydlatych pacjentów. Ptaki trafiają tam dzięki interwencjom Ekopatrolu Straży Miejskiej (tel. 986), a także są bezpośrednio przynoszone przez ludzi. Pamiętać należy jednak by nie stać się ptasim porywaczem. Tutaj można znaleźć kilka praktycznych porad jak tego uniknąć.

Ptaki można dostarczać do Azylu przez całą dobę, do bramy zoo, od strony mostu Gdańskiego, tam zwierzę należy przekazać ochronie. Najbezpieczniejszym sposobem transportu ptaka jest zabezpieczenie go w kartonowym pudełku. Szczególnie w lato należy pamiętać by wykonać w nim kilka dziurek wentylacyjnych. Informacje na temat udzielania pierwszej pomocy ptakom oraz pokarmach odpowiednich podczas tymczasowego przetrzymywania można znaleźć tutaj.

Do ośrodka trafiają przedstawiciele niemal wszystkich gatunków ptaków żyjących w Warszawie i aglomeracji. Rehabilitowane są tu m.in. bociany, drozdy, dzięcioły, gołębie, kaczki, kosy, kruki, mewy, pustułki czy puszczyki.

 

Fot. E. Lach


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

2017-02-09 12:43:02

Pierwszy w Europie odzysk ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego Ekologiczne ciepło dla ponad 30 budynków na Wildzie i Dębcu, w tym dla szpitala HCP Zmniejszenie lokalnej emisji dwutlenku węgla o ponad 1000 ton rocznie


Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

2017-02-08 10:07:39

Od początku bieżącego roku weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. 2016, poz. 2249). Wprowadza ona między innymi ważne zmiany w systemie przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów, obowiązku uzyskania zezwolenia na ich usunięcie, opłat za usunięcie i kar za usunięcie niezgodne z przepisami.


Wielkie liczenie ptaków

Wielkie liczenie ptaków

2017-02-02 12:22:08

W ostatni weekend w większości nadleśnictw na terenie Polski odbyło się Zimowe Ptakoliczenie. Jednym z nadleśnictw, które brało udział w akcji było Nadleśnictwo Olsztynek (RDLP w Olsztynie).


Laury dla: Trzech muszkieterów

Laury dla: Trzech muszkieterów

2017-01-28 19:13:54

Prawie 150 autorów nadesłało zdjęcia na 16. edycję konkursu „Leśne Fotografie". Zwyciężyła praca Zbigniewa Kożuchowskiego z Kolbuszowej przedstawiająca młode lisy przed norą.


Sosna (nie)zwykła

Sosna (nie)zwykła

2017-01-18 19:20:13

Cykl o niezwykłych sosnach, to kilkuminutowe filmiki zamieszczane przez Pawła Mrowińskiego na kanale YouTube. Do   tej pory powstało już dziesięć odcinków serii, a bohaterkami poszczególnych filmów były m.in.: sosna himalajska, sosna syberyjska, sosna jednoigielna czy sosna Coultera.


Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

2017-01-10 07:38:59

Działania poprawiające jakość powietrza prowadzone są w trzech obszarach: transport, zieleń i energia. Ich finansowanie jest zapewnione dzięki zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy o programie inwestycyjnym do planu gospodarki niskoemisyjnej. Budżet programu to 16 mld złotych.


[VIDEO] Strzelce Krajeńskie: Kłusownik-recydywista zatrzymany!

[VIDEO] Strzelce Krajeńskie: Kłusownik-recydywista zatrzymany!

2017-01-05 10:31:55

Straż Leśna z Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie (RDLP w Szczecinie) wytoczyła „nowoczesne” działa przeciwko kłusownikom.


Warszawa: Trzecie urodziny Tytusa

Warszawa: Trzecie urodziny Tytusa

2017-01-03 07:45:37

Szympans Tytus w środę, 4 stycznia, będzie obchodzić swoje trzecie urodziny. Z tej okazji o godz. 12.30 w pawilonie małp człekokształtnych odbędzie się specjalne przyjęcie urodzinowe na którym nie zabraknie tortu dla jubilata.


Pamiętajmy o potrzebach i emocjach zwierząt

Pamiętajmy o potrzebach i emocjach zwierząt

2016-12-27 08:53:36

Nie dla wszystkich zwierząt będzie to jednak czas w pełni szczęśliwy. Wiele czworonogów, które miały być gwiazdkowym prezentem, trafi później do schronisk. Pamiętajmy o potrzebach i emocjach zwierząt w okresie Nowego Roku.


Mądre dokarmianie ptaków zimą

Mądre dokarmianie ptaków zimą

2016-12-27 08:49:05

Kiedy i jak dokarmiać ptaki zimą? Należy przestrzegać kilku zasad. Jakich? Tego dowiedzieć się można m.in. z plakatów i ulotek informacyjnych przygotowanych przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.